Nabór wniosków w szóstej edycji programu Mój Prąd przedłużony.

Szósty nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd zaplanowany na lata 2024 – 2027 został przedłużony do 6 marca 2025 roku.  Termin  składania wniosków  może  jednak zostać skrócony w przypadku wykorzystania zabudżetowanych środków.

Przypomnijmy, że na bieżącą edycję dofinansowania rząd przeznaczył rekordową kwotę 1,25 mld zł. Pierwotnie szósta edycja miała zostać zamknięta 20 grudnia 2024 roku. Z informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dowiadujemy się, że na wyżej wymieniony dzień Prosumenci wykorzystali około 70% zabezpieczonych środków.

O wsparcie mogą się starać osoby fizyczne, które poniosły wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Jednocześnie warunkiem otrzymania dofinansowania jest rozliczanie się prosumenta w systemie net-billing.

Należy pamiętać, że aby uzyskać dofinansowanie do instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r. wymagana jest inwestycja w magazyn energii  elektrycznej  i/lub magazyn ciepła. Moc takiej instalacji fotowoltaicznej musi zawierać się w przedziale od 2 kW do 20 kW.
W przypadku instalacji zgłoszonych do przyłączenia przez OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego), do 31 lipca 2024 r. obowiązuje przedział mocy, jak
w poprzednich naborach tj. od 2 kW do 10 kW.

Niezmiennie obowiązkowe jest złożenie zaświadczenia z OSD - dokumentu wystawianego przez Zakład Energetyczny, potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Brak tego zaświadczenia skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych złożonych dokumentów.

Szósty nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd, Część 3, program na lata 2024 – 2027, finansowany  jest  w  ramach  „Projektu    Grantowego pn.  Program priorytetowy  „Mój Prąd” w ramach  działania  2.2 Rozwój  OZE  priorytet II Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Celu szczegółowego: 2.2 Wspieranie energii odnawialnej zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001, w tym określonymi w niej kryteriami zrównoważonego rozwoju programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”.

Zdjęcie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.