Dobór instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Wysokie rachunki za energię elektryczną stanowią obecnie znaczące obciążenie dla naszych budżetów domowych. Coraz więcej osób poszukuje więc rozwiązań umożliwiających ich zmniejszenie, a nawet niemalże całkowite wyeliminowanie tych kosztów. Doskonałym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest montaż elektrowni słonecznej (fotowoltaicznej) na dachu domu lub w jego otoczeniu – jak to zrobić krok po kroku? 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Ponieważ o tym czy warto inwestować w fotowoltaikę już pisaliśmy i wierzymy, że nie trzeba do niej nikogo przekonywać, dziś krok po kroku zaprezentujemy jak dobrać instalację solarną. Sprawą zasadniczą jest miejsce montażu modułów fotowoltaicznych. Jeśli nasz dom posiada dach, na którym możemy zamontować system - sprawa jest oczywista. Jeśli nie, trzeba rozważyć opcję montażu na innym dachu, ewentualnie na gruncie. Obecnie podatek VAT jest taki sam na instalacje dachowe jak i gruntowe, niemniej jednak zdecydowanie częściej wybierane jest rozwiązanie związane z domem, dlatego opiszemy ten przypadek.

Pierwszym etapem prac projektowych jest określenie zapotrzebowania na energię oraz moc naszej elektrowni. Ten temat opiszemy szczegółowo niżej. Po określeniu zapotrzebowania na energię oraz mocy możemy przejść do określenia parametrów technicznych naszego systemu fotowoltaicznego. Rozważając budowę elektrowni słonecznej na dachu musimy ocenić stan konstrukcji nośnej naszego dachu, jego ukierunkowanie względem południa, kąt nachylenia oraz określić wielkość powierzchni jaką dysponujemy. Jeśli po tej analizie okaże się, że konstrukcja dachu nadaje się pod moduły fotowoltaiczne, kierunki i kąt nachylenia będą gwarantować nam oczekiwany uzysk energii i dysponujemy wystarczającą powierzchnią - możemy przystąpić do wyboru urządzeń.

Jak wybrać moduły fotowoltaiczne?

Podstawowymi elementami elektrowni słonecznej są moduły fotowoltaiczne oraz falownik zwany inwerterem. Moduły fotowoltaiczne dzielą się na dwie podstawowe grupy:

- moduły monokrystaliczne,

- moduły polikrystaliczne. 

W skrócie można powiedzieć, że moduły monokrystaliczne kolorem zbliżone są do czarnego, charakteryzuje je większa moc, lepsza odporność na wysokie temperatury i wyższa cena. Natomiast moduły polikrystaliczne są ciemno niebieskie, ich moc nie przekracza 300Wp, lepiej radzą sobie w dni mniej słoneczne i są tańsze od monokrystalicznych. Należy pamiętać o gwarancji na uzysk i gwarancji produktowej. Wybór może okazać się trudny jednak inżynier z SunVolt na pewno dobrze doradzi w podjęciu tej decyzji.

Dobór falownika do instalacji fotowoltaicznej

Falownik to serce systemu darmowej energii. Dobieramy go do mocy zamontowanych modułów fotowoltaicznych. Na naszym rynku jest obecnie dostępna spora gama falowników różnych producentów. Decydując się na konkretny produkt powinniśmy uwzględnić:

- moc falownika,

- dopasowanie pod względem parametrów elektrycznych,

- dostęp do serwisu i wsparcia technicznego,

- prostotę obsługi,

- okres gwarancji udzielanej przez producenta.

Dobór konstrukcji i osprzętu można pozostawić wykonawcy instalacji. SunVolt stosuje konstrukcje największego polskiego producenta czyli firmy CORAB. Są to produkty wysokiej klasy, sprawdzone i zastosowane w wielu instalacjach w całej Polsce oraz w Europie.

Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze korzystne jest kierowanie się kryterium najniższej ceny (tania instalacja fotowoltaiczna nie posłuży nam lata). Zestawy fotowoltaiczne oferowane przez firmę SunVolt składają się z elementów bardzo wysokiej jakości. Są to produkty renomowanych światowych producentów, co wprost przekłada się na kwestie związane z gwarancją, serwisem czy wsparciem technicznym.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną najprościej określić można na podstawie rachunków za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Niektórzy sprzedawcy energii np. PGE na rachunku umieszczają informację o zużyciu energii w poprzednim roku kalendarzowym. Można przyjąć, że jest to nasze zapotrzebowanie na moc. W przypadku nowych obiektów wymagać to będzie analizy przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną. Analizę taką uwzględniającą moc zaplanowanych przez Państwa urządzeń wykona przedstawiciel firmy SunVolt.

Określając moc elektrowni, warto pamiętać kim jest Prosument. Prosument to producent i jednocześnie konsument. Dobrze dobrana moc elektrowni fotowoltaicznej to taka moc, przy której wyprodukujemy dokładnie tyle energii, ile jesteśmy wstanie sami zużyć. System prosumencki umożliwia nam magazynowanie nie zużytej energii w sieci elektroenergetycznej. Mamy rok na jej odbiór. 

Pamiętać należy o tym, że przy zestawach do 10kW za magazynowanie zakład energetyczny pobierze prowizję w wysokości 20% przechowywanej energii, a przy zestawach od 10kW do 40kW prowizja ta wynosić będzie 30%. Z tego względu moc instalacji fotowoltaicznej powinna być lekko przewymiarowana. Stopień tego przewymiarowania zależy w dużej mierze od stopnia autokonsumpcji. Przyjmuje się, że w polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chcą Państwo zainwestować w przydomową elektrownię słoneczną, zapraszamy do kontaktu. Dokonamy analizy, doradzimy w kwestii kupna optymalnego zestawu fotowoltaicznego i wykonamy bezpłatną wycenę.