Czy WARTO inwestować w fotowoltaikę w Polsce cz. 2

Czy słuszne jest twierdzenie, że fotowoltaika jest nieopłacalna w Polsce?

Dziś odniesiemy się do;

MIT NUMER  2

Montaż elektrowni słonecznej jest bardzo drogi.

Jest to oczywista NIEPRAWDA!

Każdy z nas czy to mieszkając w bloku czy też w domu zmuszony jest ponosić koszty centralnego ogrzewania i korzystania z energii elektrycznej. Elektrownia fotowoltaiczna może stanowić takie samo źródło ogrzewania domu jak piec gazowy, olejowy czy też piec na paliwo stałe. 

Porównując ceny montażu  systemów CO szybko dojdziemy do wniosku, że nieprawdą jest jakoby systemy fotowoltaiczne były droższe od innych sposobów ogrzewania. To jednak nie koniec. Skrupulatni przy wyborze systemu ogrzewania muszą uwzględnić również takie aspekty jak koszty eksploatacji w tym zakup paliwa oraz okres gwarancji urządzeń.
Sprawdźmy, ile kosztuje zakup paliw na potrzeby centralnego ogrzewania oraz grzania wody użytkowej w domu dobrze izolowanym o powierzchni 150 m2, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, ogrzewanym jedną z tradycyjnych metod;

Gaz ziemny – koszt CO to około 3600 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 1270 zł/rok. Koszt całkowity to 4870 zł na rok.

Olej opalowy – koszt CO to około 4950 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 1880 zł/rok. Koszt całkowity to 6830 zł na rok.

Gaz LPG - koszt CO to około 4770 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 1570 zł/rok. Koszt całkowity to 6340 zł na rok.

Węgiel kamienny (ekogroszek) - koszt CO to około 1700 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 1400 zł/rok. Koszt całkowity to 3100 zł na rok.

Energia elektryczna (taryfa G12) - koszt CO to około 5400 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 1650 zł/rok. Koszt całkowity to 7050 zł na rok.

Drewno opałowe (pelet) - koszt CO to około 1880 zł/rok, dodatkowo koszt CUW to 715 zł/rok. Koszt całkowity to 2595 zł na rok.

Fotowoltaika to dla nas niewyczerpalne źródło darmowej energii. Mamy ją zupełnie za darmo i bez żadnych ograniczeń.

Kolejnym istotnym elementem jest gwarancja na urządzenia.

Standardem jeśli chodzi o gwarancję na tradycyjne urządzenia grzewcze typu piece jest 2 letni okres gwarancji. W przypadku fotowoltaiki okresy gwarancyjne są zdecydowanie dłuższe.  Producenci inwerterów prócz ustawowego dwuletniego okresu gwarancji  wydłużają ten okres do 10, a nawet 12 lat. W przypadku paneli fotowoltaicznych to minimum 10 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji mocy, której wartość w tym okresie nie może spaść  poniżej 80-83%. Tak długie okresy gwarancji przekładają się wprost na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej.

 

Dane dotyczące zużycia paliw pobrane z:

www.vaillant-partner.pl