Czy WARTO inwestować w fotowoltaikę w Polsce cz. 3

Rozpatrując zasadność montażu własnej elektrowni słonecznej często spotykamy się  ze stwierdzeniem, że okres zwrotu z takiej inwestycji jest bardzo długi. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

MIT NUMER 3

Okres zwrotu z elektrowni słonecznej jest bardzo długi.

Jest to NIEPRAWDA!

Ceny za energię elektryczną ciągle idą w górę. Do cen energii doliczane są coraz to nowe koszty dodatkowe o których przeciętny zjadacz chleba nie ma nawet pojęcia. W konsekwencji z roku na rok płacimy więcej za rachunki za prąd. Nie dziwi więc fakt, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz to większym zainteresowaniem i coraz częściej znajdujemy je na polskich dachach.

Rozróżniamy różne inwestycje. Inwestujemy w rzeczy niezbędne do życia jak np. zakup własnego mieszkania, czy poprawiające nasz komfort jak zakup nowego, większego auta. W takich przypadkach w ogóle nie mówimy o okresie zwrotu. 
Montaż własnej elektrowni to inwestycja nastawiona na przyniesienie oszczędności. Od samego początku pracy elektrowni do naszego portfela trafiają złotówki niewydane na rachunki za prąd. I chodź po ostatnich regulacjach (usunięcie taryf gwarantowanych) produkcja energii w celu odsprzedaży jej zakładom energetycznych nie jest  już możliwa to nadal dzięki systemowi opustów możemy zarabiać dzięki oszczędzaniu. Przy sprzyjających warunkach możemy zredukować rachunki nawet o 90%. Okres zwrotu z inwestycji  to około 8 lat, co przy uwzględnieniu okresu pracy paneli solarnych wynoszącym 25-30 lat jest bardzo dobrym wynikiem.